Kabely a redukce pro MacBook. Pořizujte si jen ty originální!

kabely-a-redukce-pro-macbook-porizujte-si-jen-ty-originalni

Kabely a konektory pro MacBook jsou nezbytným doplňkem tohoto produktu. Měli byste se ale snažit pořídit si pouze originální produkty a příslušenství Apple. Prozradíme vám proč a také vám poradímě s výběrem vhodného příslušenství. 

Kabely a redukce pro MacBook musí být originální

 

USB-C port je sice kompatibilní s celou řadou protokolů, nicméně vybrat správný kabel není tak jednoduché, jak byste si asi mysleli. 

 

MacBook Pro od Applu představuje revoluci. Obsahuje až čtyři porty, které jsou kompatibilní a zvládnou obsloužit vše. V praxi to vypadá následovně: k MacBooku připojíte kabel s jedním koncem USB-C do přístroje a na druhém konci máte třeba HDMI, USB 3 nebo nabíjecí adaptér. Všechno funguje tak jak má a vy nemusíte v zásadě vůbec nic řešit. To ale neplatí, pokud se rozhodnete pořídit si neoriginální kabel.

 

Proč je neoriginální kabel špatný nápad?

 

Hlavním motivem, proč lidé pořizují neoriginální příslušenství (a týká se to i značkového příslušenství jiných společností), je vysoká cena originálu Apple. Přitom koupě neoriginálního vybavení vás může stát mnohem víc, než si dokážete připustit. Hned vám vysvětlíme, proč se taková “výhodná” koupě nevyplácí.

 

  1. Apple kabely mají množství specifik. Liší se výběrem materiálů a hlavně kvalitou.
  2. S tím souvisí jejich funkčnost. Nepůvodní kabel může zpomalit rychlost přenosu. Po koupi můžete rovněž zjistit, že je úplně nekompatibilní a přenos neprobíhá vůbec.
  3. Nejlevnější, nekvalitní varianty mohou být příčinou vyhoření,  tím pádem zničení celého přístroje.

 

Důležité upozornění

 

Apple neuznává reklamace závad, které jsou prokazatelně způsobené neoriginálním příslušenstvím. Tuto skutečnost nelze zakrývat. Pravou příčinu bezpečně odhalí testy během reklamace. Pokud používáte výhradně doplňky a příslušenství Apple, nemusíte se bát, že by byla vaše reklamace zamítnuta. (Další případné důvody k zamítnutí reklamace najdete ještě tu).

 

V opačném případě musíte uhradit veškeré náklady na opravy sami. Kabely stojí v řádech stokorun. MacBook vyjde i na několik desítek tisíc. Čím dražší model, tím nákladnější opravy vyžaduje. Opravdu se vám vyplatí riskovat pro pár stovek?

 

Jak poznáte, že používáte správnou verzi USB-C nabíjecího kabelu Apple

 

Řiďte se starým dobrým: “Důvěřuj, ale prověřuj.” Pokud kabel nebyl součástí balení MacBooku, poradíme vám, jak identifikovat kabel podle sériového čísla, které najdete vytištěné na vnější straně kabelu vedle nápisu “Designed by Apple in California. Assembled in China.”

 

  • C4M a FL4 - pokud na kabelu objevíte sériové číslo, které začíná těmito znaky jedná se o kabel, který je určený pro používání s USB-C napájecím adaptérem Apple do 61 W.
  • DLC, CTC, FTL a G0J - jsou znaky označující kabel určený pro adaptér Apple až do 100 W.

Pozor!

Nenašli jste na vašem kabelu sériové číslo? V případě, že jste našli pouze nápis “Designed by Apple in California. Assembled in China.”, máte nárok na výměnu.

 

Albína Veselá