Parkování při služební cestě ve velkých městech

parkovani-pri-sluzebni-ceste-ve-velkych-mestech

Jednou z nástrah života obchodníka jsou parkovací systémy velkých měst, které kontinuálně prochází mnohými úpravami, aby zpříjemnily život všem dotčeným. Ve velkých městech se stává problémem především parkování v centru a přilehlých oblastech, kde zpravidla sídlí pobočky velkých společností. Poslední fáze cesty ke klientovi je tak mnohdy spojená s hledáním alternativních možností dopravy, které mohou značně prodloužit časovou náročnost schůzky.

Parkovací systémy velkých měst

Ve velkých městech se v posledních letech zavádí v oblasti parkování řada změn, které mají za cíl odlehčit jednak celkovému náporu dopravy v centrálních částech a také umožnit rezidentům najít parkovací místo dle potřeby. Systémy jsou obvykle složitějšího charakteru a místo jejich využití mnoho lidí volí raději alternativní možnosti dopravy do cíle. V mém případě jsou však tyto alternativy často nereálné, jelikož s sebou vozím propagační materiály a vzorky, jejichž přeprava běžnými prostředky městské hromadné dopravy není možná.

Parkování v Praze

Čeká-li mě schůzka s klientem v centru Prahy, snažím se předcházet nutnosti scházet se s ním v sídle jeho společnosti, neboť už samotná doprava do této lokality může prodloužit cestu až o hodinu a kvůli omezením zónového parkovacího systému (pro návštěvníky maximálně na 2 hodiny) hledání běžného místa neriskuji. Obvyklým místem pro jednání jsou v tomto případě obchodní domy, které nabízí parkování za poměrně přátelské ceny. Osobně nejčastěji pro tyto situace volím obchodní centra. Trvá-li klient na schůzce ve svém sídle, parkuji obvykle v parkovacím domě s rezervací místa v blízkosti tohoto sídla. V dalších částech Prahy se většinou spoléhám na rezervovatelná parkovací stání v parkovacích domech, které vyhledávám prostřednictvím webových stránek poskytovatelů.

Parkování v Brně

V Brně nepředstavuje parkování významný problém v odlehlejších městských částech a průmyslových zónách, kde se nachází většina podniků, s nimiž spolupracuji. Je-li nutné realizovat schůzku s klientem, který Brnem v dané chvíli pouze projíždí, obvykle k tomuto účelu využívám obchodního centra, které nabízí bezplatné venkovní stání, případně stání garážové - zpoplatněné. Problém s parkováním v Brně je prozatím pouze v centru, kde bylo zrušeno několik veřejných míst, ale s novým systémem rezidentního parkování je možné zaparkovat na zpoplatněných místech i na okraji centra. V nadcházejících měsících se má však oblast rezidentního parkování rozšiřovat, což může vést k dalším komplikacím, jelikož bude zahrnovat i ty části města, které v současné době umožňují parkování bezplatné nebo zpoplatněné nevyhrazené.

Parkování v Ostravě a dalších velkých městech

V Ostravě a ostatních velkých českých městech je parkování problematické rovněž spíše v centru. V Ostravě se v současné době rozvíjí nový přístup, jehož snahou je omezit vjezd a stání v centrální části, zpoplatněná návštěvnická parkovací místa jsou však obvykle dostupná.

Parkování v centrech větších měst je důležitým aspektem obchodní činnosti zejména pro subjekty nabízející služby, produktová propagace se týká především okrajových nebo průmyslových částí, které jsou k parkování obvykle uzpůsobeny. Před vlastní cestou za klientem do většího města je tedy vždy dobré pořádně se připravit, aby Vás specifický systém parkování nepřekvapil, a před sjednáváním schůzky zhodnotit, zda není vhodnější jednání realizovat ve veřejném prostoru (obchodní centrum, restaurace) s lepší dostupností.

Setkáváte se ve větších městech s problémem zaparkovat a stává se Vám, že necháváte své klienty čekat? Jaký způsobem tomu předcházíte?