Jak je to s parkováním u letiště v Praze

jak-je-to-s-parkovanim-u-letiste-v-praze

Parkování u letiště v Praze má svá specifika a vyžaduje hlavně dobré plánování tak, abyste jej využili co nejvýhodněji a současně zvládli svůj úkol bez sebemenších problémů. Několikrát za měsíc se mi stane, že musím na letiště Václava Havla – ať už vyzvedávám důležitého klienta, který se má účastnit nějaké přednášky v naší firmě, nebo máme přímo smluvené jednání na letišti či v Praze a on pak pokračuje za dalšími obchodními povinnostmi. Nezávazná konverzace během cesty do Pardubic v mnohém prohlubuje běžné vztahy s klientem, což následně pomáhá lépe odhadnout jeho potřeby a nabídnout mu takové služby, které opravdu potřebuje. Nabídka současného řešení parkování u letiště v Prazeje poměrně široká, je ovšem potřeba si dopředu pořádně rozmyslet, jak dlouho se předpokládáte na místě zdržet a vybrat tu správnou alternativu.

Příjezd na letiště

Moje návštěvy na letišti Václava Havla se různí svou délkou, jelikož jejich cíl může být pouze vyzvednutí klienta, nebo přímo jednání (pokud jedu na letiště soukromě využívám radši Městskou hromadnou dopravu, což ovšem neplatí v případě, že jedu vyložit nebo vyzvednout přítelkyni nebo blízkého, tehdy postupuji podobným způsobem). Pokud pro klienta jedu a dopravuji jej dále do Pardubic (obdobně jako s rodinnými příslušníky), vždy počítám s časovou rezervou. Důležité jsou také den a doba příletu – ve večerních hodinách zejména v nepracovní dny není příjezd k letišti natolik zkomplikován běžnou městskou dopravou jako během dne.

Výběr parkoviště

Parkování na letišti Václava Havla prošlo v posledním roce několika změnami, zejména kvůli hustotě dopravy, která stále narůstá. Při volbě typu parkování si tak můžete vybrat z několika možností:

  • krátkodobé – expresní nebo hodinové,
  • dlouhodobé.

Pokud na letiště pouze doprovázím klienta (tuto možnost využívám velmi zřídka), využívám expresní parkoviště podle terminálů, kde je 15 minutové stání zdarma. Ve většině případů (vyzvedávání klientů, odvoz rodinných příslušníků, schůzky na letišti) využívám krátkodobé hodinové parkování v parkovacích domech před terminály. Pro příjezd si nechávám čtvrthodinu před předpokládaným přistáním letadla, abych měl dost času se dostat na místo setkání. Na parkovišti letiště je dostatečně vysoká obrátkovost, ještě se mi nestalo, že bych parkovací místo nenašel.

Celková doba parkování

Jelikož přílet letadla může být zkomplikován nečekanými událostmi, při vyzvedávání vždy počítám se zpožděním alespoň hodinu, samotné vyzvednutí klienta (rodinného příslušníka) na letišti pak může zabrat půl až tři čtvrtě hodiny (vyzvednutí zavazadel, průchod letištěm, návrat k automobilu). Celková doba parkování se tak může natáhnout až na 2,5 hodiny, takže expresní parkování není svými parametry v tomto případě ideální. Parkování na krytých parkovištích využívám i při schůzkách na letišti. Ceník a podmínky parkování přehledně rekapituluje poskytovatel služby, tedy Letiště Václava Havla na svých stránkách.

Další možnosti parkování

Auto při soukromých ani služebních cestách do zahraničí na letišti obvykle neponechávám, možnosti dlouhodobého stání jsem zatím prozkoumával pouze informativně. Také se mi docela líbí nabídka krátkodobé i několikadenní rezervace stání. K tomuto účelu slouží několik portálů, jež také umožňují srovnávání cen jednotlivých parkovišť a výběr doby stání. Na srovnávacích portálech si můžete zvolit a rovnou zarezervovat krátkodobé i dlouhodobé stání podle Vašeho uvážení, rozhodujete-li se na základě ceny nebo poskytovaných služeb (kryté parkování, dostupnost letiště, povrch apod.).

Při návštěvě Letiště Václava Havla je pro zaparkování vybudována slušná infrastruktura a myslím, že své parkovací místo, najde každý, ať už na krátkodobé, neb dlouhodobé stání. A jaké jsou Vaše zkušenosti? Setkali jste se s problémy s parkováním v této lokalitě?